تبلیغات
شاپ - فیلم کسی از گربه های ایرانی خبر نداره
شاپ
  صفحه نخست       |       تماس با مدیر       |       پست الکترونیک       |       RSS       |       ATOM
کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره "Nobody Knows About Persian Cats" با فیلمنامه مشترکی از بهمن قبادی ، حسین.م آبکنار، رکسانا صابری و بدون مجوز و زیر زمینی ساخته شده. نگار شقاقی، حامد بهداد، اشکان کوشانفر، بابک میرزاخانی و سروش لشکری (هیچکس) و چند تا از موزیسن های زیر زمینی رپ و راک ایرانی از بازیگران این فیلمند.

خلاصه داستان

دختر و پسر جوانی بعد از آزادی از زندان، برای جمع کردن یک گروه جدیدِ موزیک، به قلب تهران می‎زنند و سفری زیرزمینی را شروع می‎کنند تا تک تک افراد بندشان را از میان گروه‎های مخفی زیرزمینی پیدا کنند. آن‌ها می‎خواهند از ایران بروند تا خودشان را به جشنواره‌ای در لندن و پاریس برسانند اما بیشترشان برای رفتن از ایران نه پولی دارند و نه پاسپورتی. جوان دیگری تلاش می‎کند تا برایشان پاسپورت جعلی جور کند و قبل از رفتن‎شان ترتیب کنسرتی مخفی را در تهران بدهد و …

کسی از گربه های ایرانی خبر نداره در جشنواره فیلم کن :

جشنواره بین‌المللی فیلم كن در حالی شصت‌ودومین دوره خود را سپری می‌كند كه از بین همه نامزد‌هایی كه سینمای ایران برای ارائه به كن درنظر گرفته بود، هیچ فیلمی در این دوره پذیرفته نشده اما كن یك فیلم بدون مجوز ساخته «بهمن قبادی» را به عنوان «نماینده ایران» در بخش «نوعی نگاه»‌ انتخاب كرده است.

درباره فیلم
پنجمین ساختۀ بلند قبادی برخلاف آثار پیشین او که به قوم کرد مربوط می شد، در فضای شهری تهران می گذرد، و همچون اثر قبلی او نیوه مانگ و همینطور آوازهای سرزمین مادری ام فیلمی است درباره موسیقی. قبادی در گفته های خود در مصاحبه ها عنوان کرده است که ایده های فراوان برای ساخت فیلم های بسیار در سر دارد و اگر به او اجازه فیلمسازی داده می شد و آثارش با توقیف و سانسور مواجه نمی گردید، می توانست آثار بسیاری بسازد. گربه های ایرانی نمونه ای است از ایده های بکری که او در سر دارد. قبادی در گفته هایش از ترسی عمیق یاد می کند که همواره با اوست، ترس از مرگ و اندوهی بزرگ ناشی از ازدست دادن روزهای عمر، بازداشته شدن از فیلمسازی و بسیاری از لذت های زندگی، و فرو رفتن در گرداب حرمان و استیصال. حق با اوست، این ترس و حرمان امروز در زندگی روزمره بسیاری از ایرانیان وجود دارد. البته بخشی از گفته اوبه زندگی اش در میان قوم رنجدیده کرد مربوط است، تجربیاتی که به تعبیر او "دالانی است که شما از آن عبور نکرده اید". نوازنده های جوانی که در فیلم او هستند همچون خود او اجازۀ بلند کردن صدای موسیقی شان و رساندن آن به گوش دنیا را ندارند، به آن ها انگ زده می شود، و گاه حتی تحقیر و زندانی می شوند.

قبادی شخصاً در ابتدای فیلمش حضور می یابد تا مستقیم رو به دوربین اعلام کند حق تکثیر اثرش را به بینندگان می دهد، و درخواست می کند تا جای ممکن دیسک آن را میان بینندگان بیشتری پخش کنند. چند سال پیش زمانی که برای دیدن فیلمی در جشنواره فیلم فجر به سینما فلسطین رفته بودم، در کنار خیابان ولی عصر دستفروشی را دیدم که بساطی پهن کرده بود و "لاکپشتها پرواز می کنند" می فروخت. آن را به قیمت ارزانی خریدم و وقتی آن را روی صفحه کامپیوتر دیدم بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم و حس کردم فضای آن با فیلم هایی که در جشنواره دیده ام کاملاً متفاوت است. اما چرا باید این کار را گوشه خیابان، و با کیفیتی بسیار پائین پیدا کنم؟ این یکی از دغدغه ها و حتی کابوس های بسیاری از فیمسازان ایرانی است، این که فیلم هایشان با مشکل ساخت، مجوز و اکران روبروست، و گاه با بی احترامی تمام در بدترین کیفیت به صورت غیرمجاز تکثیر می شود و درکنار خیابان ها، در سی دی کلوپ های غیر استاندارد، و حتی در بقالی ها و در کنار نخود و لوبیا و سیب زمینی به قیمتی ارزان فروخته می شود. اما این بار کارگردان با حضورش در فیلم از ما می خواهد که فیلمش را تا می شود تکثیر کنیم، البته خواهش می کند که حتی الامکان، آن را در نمایشگری بزرگتر و با پخش کننده های بهتر تماشا کنیم، چون تصویر و صدای فیلم با کیفیت نسبتاً بالایی تهیه شده. بسیاری از فیلم های خارجی که در این وبلاگ درموردشان نوشته ام را از طریق دوست ناشناسی در تهران تهیه کرده ام که مجموعه ای از فیلم های قالب DVD را بصورت غیرمجاز گردآورده و با قیمت مناسب به فروش می رساند.

"گربه های ایرانی" شاید یکی از متفاوت ترین فیلم های ایرانی در سال های اخیر باشد، که درمورد موسیقی زیرزمینی است. خط داستانی فیلم ساده است و آنچه آن را گیرا و متنوع می کند کلیپ هایی است که در آن ها به تصاویری مستند از نقاط مختلف تهران گریز زده می شود. این کلیپ ها توسط خوانندگان زیرزمینی حقیقی اجرا می شود و برخی ازاین موسیقی ها سبک و محتوایی اعتراضی دارند، که به تصاویری از گوشه های سیاه شهر، بی خانمان ها، ولگردها، سگ و گربه ها و ویرانی ها و زشتی ها پیوند می خورد. شخصیت های فیلم افرادی هستند که ممکن است با آن ها احساس یگانگی و آشنایی نداشته باشید، حتی برخی از قطعات موزیک که در فیلم اجرا می شود آنقدرها دلچسب نیستند، اما به آن ها حق می دهید که برای اجرای موسیقی شان از آزادی بیشتر و شرایط مناسب تری برخوردار باشند. اکثر آن ها در فضاهای تاریک و گرفتۀ زیرزمین ها، در خرابه ها یا حتی در طویلۀ گاوها به تمرین و اجرای موسیقی می پردازند. شخصیت های اصلی دختر و پسری به نام های نگار و اشکان هستند که به سبک موسیقی ایندی راک (مخفف راک مستقل) علاقمندند. چنین هنرهای مستقلی در ایران روزبروز رو به نابودی هستند، و این نه فقط در مورد موسیقی که درمورد سینما و تئاتر و سایر شاخه های هنری هم صادق است.

فیلم با شتاب و عجولانه، تنها طی 17 روز و بدون مجوز فیلمبرداری شده. قبادی قائل است که "فیلم، به فیلمسازها راه جدیدی را پیشنهاد می‌کند. در شرایطی که وزارت ارشاد سخت می‌گیرد، این راهی است که فیلمساز، مستقل از آنها فیلمش را بسازد و نگران سختگیری‌ها نباشد." "من حاضرم از این بچه‌ها دفاع بکنم. اوقات فراغت برای بچه‌های اینجا چیست؟ خب، چه دارید به اینها بدهید؟ جایگزین‌هایتان برای چیزهایی که حذف کرده‌اید چیست؟ اینها فرزندهای ما هستند. فیلم ِما، به طور مطلق در ستایش موزیک زیرزمینی است. بچه‌های معصوم و با استعدادی که همه‌جور انگ‌به آنها زده می‌شود، بچه‌هایی که جلوی خانواده‌شان تحقیر می‌شوند. آنها موزیک می‌زنند تا خودشان را نشان بدهند و باورشان کنند. اما همه علیه آنها هستند. اکثر این بچه‌ها مخالف مواد مخدر هستند. راستش اینها به من درست زندگی کردن را آموختند. این فیلم در ستایش این بچه‌هاست و هر کاری از دستم بربیاید قطعا برایشان انجام می‌دهم. می‌خواهم یکی، دو استودیو در آلمان یا جای دیگری بسازم و به شکل رایگان در اختیار این بچه‌های زیرزمینی قرار بدهم تا موزیک‌هایشان را اجرا کنند."

قبادی معتقد است که "اگر سینمای مستقل بمیرد، تماشاگران این سینما هم به‌نوعی مرگ را تجربه خواهند کرد" چرا که با مرگ این سینما و سایر انواع هنر مستقل و خودجوش، چیزی جز آثار سطحی و بی ارزش و سفارشی باقی نخواهد ماند. به امید روزی که آثار فیلمسازان داخل و خارج را همراه با سایر مردم دنیا بر پرده بزرگ سینماها تماشا کنیم.

نام مجموعه : فیلم ایرانی کسی از گربه های ایرانی خبر نداره
قیمت : 3.000 تومان
تعداد : 1 دیویدی

نوع مطلب : فیلم، 
برچسب ها :
ارسال شده در: یکشنبه 13 دی 1388 :: توسط : hamid d


درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : hamid d
آرشیو وبلاگ
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :